مهندسی کشاورزی (keshavarzi.net)
   مشخصات مدیر وبلاگ
 
    آمارو اطلاعات

بازدید امروز : 325
بازدید دیروز : 434
کل بازدید : 4548681
کل یادداشتها ها : 1017

نوشته شده در تاریخ 89/3/12 ساعت 10:5 ع توسط فاطمه سادات مرتضوی زاده،امیر علی فتاحی 

نارنگی:

نارنگی (نام علمی: Citrus reticulata) یکی از میوه‌ها از تیره مرکبات است. نارنگی نسبت به پرتقال کوچک‌تر است، و مزه? ترش‌ و شیرین تری دارد.درخت ماندارین خانواده ای بزرگتر و متفاوت از نارنگی است ، میوه آن کوچکتر است که می تواند از هر دو طرف روی زمین بصورت ثابت قرار گیرد پوستی نرم و پف کرده دارد که به آسانی از میوه جدا می شود.جدا شدن آسان بخشهای گوشت آن و اسید کمتر آن نسبت به پرتقال ، نارنگی را به خوراکی دوست داشتنی برای بچه ها یا بزرکسالان کرده است.نارنگیهای ماندارین اصولاً از اسپانیا می آیند و با درصد کمتری از مکزیک و مراکش هم تامین می شود.درچین وآمریکانیز به میزان بسیار زیاد کشت می شوند.گونه های معروف آن عبارتند از : تانجلو یک گیاه پیوندی است بین میوه ای درشت از خانواده گریپ فروت به نام pomeloو یک نارنگی Dancy بنابراین نام آن تانجلو گذاشته شده است. ظاهر آنها شبیه نارنگی درشت است اما طعمی ترش/شیرین نزدیک به نارنگی و گریپ فروت دارند.Orlando و Minneola دو گونه موجود فراوان هستند.

گونه های مختلف :نارنگی های Dancy از مراکش به فلوریدا معرفی شدند و زمانی تجاری ترین گونه به شمار می رفتند اما امروزه به مقدار فراوان پرورش نمی یابند.اندازه آنها از کوچک تا متوسط است ، پوستشان نارنجی تیره وبه آسانی کنده می شود ودارای طعمی شیرین است.

نارنگی های Clementine/Algerian پیوندی هستند بین نارنگی Mandarin و Seville . اندازه آنها کوچک و معمولاً بی دانه هستند طعمی بسیار شیرین و بافتی ظریف دارند.بیشتر نارنگی های Clementine از آفریقای شمالی واسپانیا وارد می شوند.

Fall-Glo نوعی نارنگی شیرین و پوست نازک است که پوست و قاچهای آن به راحتی جدا می شوند.

نارنگی Fairchild پیوندی است بین Clementine و Orlando tangelo . پوست آن نارنجی تیره و گاهی زبر است که به آسانی کنده می شود. آبدار وبسیار شیرین است.

نارنگی Honey/Murcott نتیجه پیوند نارنگی و پرتقال است و درآمریکای جنوبی ( عمدتاً آرژانتین وبرزیل)وفلوریداو مکزیک پرورش می یابد.اندازه آنها ریز تا متوسط است عطری خوش دارند ، دارای تعدادی دانه و شیرین هستند ، گوشتی آبدارو بسیار شیرین دارند.پوست آنها زرد تا نارنجی است که می توانند ته رنگ سبز یا خرمایی داشته باشند که هیچ تاثیری بر کیفیت آن ندارد.

نارنگی های رابینسون پوستی نازک، رنگ نارنجی تیره و طعمی شیرین دارند.

انواع Sunburst پوستی نارنجی مایل به قرمر تیره داشته که بسیار نرم و نازک است.

Satsuma mandarines تقریباً همگی بدون هسته می باشند و بافت پوست آنها زبر است و به آسانی کنده می شود گوشت آنها به آسانی قطعه قطعه شده و بسیار شیرین هستند.

Kinnow mandarins رایج ترین گونه mandatine طعم آنها شیرین ملایم و پوست نرم دارند که رنگ آن نارنجی است و تعدادی دانه دارد.

Honey mandarins را اغلب با Murcott یا Honey tangerine اشتباه می گیرند. Honey mandarins عطری بسیار عالی دارند و گوشت آنها آبدار و بسیار شیرین است. پوست این نوع نارنگی نرم وبراق بوده که به آسانی جدا می شود. شکل آنها تاحدی مسطح است و تعداد زیادی دانه ارند.

Tangor mandarine اغلب در مغازه ها Temple orange و در موارد کمتر Royal mandarine نامیده می شوند. Tangorsپیوندی بین نارنگی و پرتقال است که نارنگی هایی درشت با پوست نارنجی مایل به قرمز می باشند. پوستشان به آسانی جدا می شود، دانه های زیادی دارند طعم آنها ترش و شیرین مانند یک پرتقال است.

منابع:

hojatpomology.blogfa
www.thedailygreenطراحی پوسته توسط تیم پارسی بلاگ